Podatki

Nowy Ład Podatkowy – co w zasadzie dla nas oznacza?

Polski Ład wprowadza największe od lat zmiany w systemie podatkowym. Dotyczą między innymi przedsiębiorców, seniorów i dużych rodzin. Poznajmy jak takie oto nowe przepisy podatkowe wpłyną na nasze finanse:

1) Składka zdrowotna bez odliczenia – nie będzie można już odliczać (w PIT za 2022 rok) części składki zdrowotnej. Po raz ostatni mogliśmy to zrobić w 2021 roku, odliczymy od podatku 7,75 procent podstawy składki zdrowotnej (a płacimy jej 9 procent). Dzięki tzw. uldze dla klasy średniej brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej nie zwiększy podatku. Do ulgi będą uprawnione osoby o dochodach rocznych od 68 412 zł do 133 692 zł, pracujące na podstawie umowy o pracę lub prowadzące firmę i rozliczający się na zasadach ogólnych. Pracownicy powinni zgłosić, czy chcą korzystać z tej ulgi, czy nie (bo jest stosowana na etapie podstawy opodatkowania).

2) Ważna kwota wolna od podatku – wzrasta ona do 30 tysięcy złotych. Przy takich dochodach rocznych za 2022 rok nie zapłacimy podatku. PIT nie rozliczą też emeryci i renciści ze świadczeniem do 2,5 tysiąca złotych miesięcznie (jeśli oczywiście nie będą mieli dodatkowych dochodów).

3) Wyższy próg podatkowy – próg skali podatkowej zwiększa się z 85 528 zł do 120 tysięcy złotych. To oznacza, że kiedy nie przekroczymy tego progu, podatek wyniesie 17 procent. Zaś kiedy w 2022 roku zarobimy ponad 120 tysięcy zł, to od nadwyżki będzie stosowany podatek 32 procent.

4) Nowa ulga dla rodzin 4+ – rodzice co najmniej czwórki dzieci będą mieli ulgę PIT-0, skorzystają ze zwolnienia z podatku od przychodu do 85 528 zł. Z ulgi będą mogli skorzystać rodzice osiągający dochody z umów o pracę, zleceń, działalności gospodarczej.

5) Bez karty podatkowej – osoby rozpoczynające działalność gospodarczą nie będą mogły wybierać tej formy opodatkowania. Karta podatkowa pozostanie tylko dla tych, którzy dotychczas rozliczali się na tej podstawie.

Jeśli mamy pytania dotyczące zmian podatkowych w 2022 roku, zadzwońmy na Infolinią Krajowej Informacji Skarbowej: (22) 330 03 30 lub 801 055 055 (czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00). Wiele informacji o nowych podatkach znajdziemy też na stronie: podatki.gov.pl/polski-lad.

Dodatkowa uwaga – z ulgi dla klasy średniej nie skorzystają osoby zatrudnione na umowach zlecenia i o dzieło, a także emeryci.