Rynek pracy

Pomoc w zatrudnieniu, czyli agencja pracy tymczasowej

Rynek pracy w naszym kraju jest niezwykle dynamiczny. Wprawdzie stopa bezrobocia ciągle utrzymuje się na dość wysokim poziomie, jednak coraz częściej są dostępne możliwości innych rodzajów zatrudnienia niż stały etat. Oczywiście takie rozwiązania jak umowa zlecenie, umowa o dzieło czy też praca tymczasowa są zdecydowanie bardziej korzystne dla pracodawców, ale nie sposób zauważyć pozytywów również dla pracowników. Szczególnie widać wzrost zainteresowania pracą tymczasową i to z jednej prostej przyczyny. Niekiedy taka forma pracy jest wstępem do podpisania umowy stałej z pracodawcą, u którego pozostawi się dobre wrażenie w czasie pracy tymczasowej.

Czym się charakteryzuje praca tymczasowa?

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu praca ma charakter okresowy. Specyfikę zatrudnienia tymczasowego reguluje Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z 9 lipca 2003 roku. Istotą jest trójstronna relacja pomiędzy trzema podmiotami, a są nimi agencja pracy tymczasowej, pracownik oraz pracodawca, czyli klient agencji. To właśnie agencja zatrudnia pracownika tymczasowego i deleguje go do konkretnego pracodawcy, z agencją pracownik podpisuje więc umowę. Oznacza to, ze wszelkie kwestie związane z naliczaniem i wypłatą wynagrodzenia, odprowadzeniem podatków oraz składek wykonuje agencja pracy tymczasowej, a nie pracodawca.

Czas pracy jest ściśle określony i może obejmować zarówno okres niezbędny do ukończenia konkretnego zadania, jak i okres kilku dni lub miesięcy.

Czy warto zatrudniać się w agencji pracy tymczasowej?

Praca tymczasowa jest legalną formą zatrudnienia, dostępną praktycznie dla każdego. Młodzi ludzie mogą zdobywać umiejętności oraz doświadczenie zawodowe, co może mieć duże znaczenie przy szukaniu pracy stałej. Jest to również bardzo skuteczna forma zaprezentowania się pracodawcy. Według statystyk, prawie 20% pracowników tymczasowych zostaje zatrudnionych na stały etat po skończonym okresie pracy tymczasowej. Tego typu praca jest także bardzo dobrą formą zatrudnienia dla osób w wieku przedemerytalnym, którym trudno znaleźć oferty stałej pracy. Poza tym, daje też możliwości dorobienia dla każdego, ponieważ można ją łączyć z obowiązkami szkolnymi lub pracą etatową.

Największe agencje zatrudnienia w Polsce

Największe agencje pracy tymczasowej w Polsce

W pierwszej dziesiątce największych agencji pracy tymczasowej znajduje się pięć agencji zagranicznych (Randstad, Adecco, Manpower, Trenkwalder i Otto) oraz polskich (Work Service, Job Impulse, LeasingTeam, Grupa Progres i Interkadra). Łączne obroty największych agencji w Polsce wyniosły w 2017 roku ponad 5 mld PLN.