Urlop

2022 rok, czyli jak zaplanować swój urlop?

W kalendarzu na 2022 rok znalazło się 13 dni ustawowo wolnych od pracy, czyli takich, które gwarantuje nam prawo, jeżeli zatrudnieni jesteśmy w oparciu o umowę o pracę. Niestety, większość z nich przypada na weekendy. Idąc od samego początku, pierwszym dniem ustawowo wolnym od pracy, jest 1 stycznia. Nowy Rok wypada w sobotę. Tuż po nim, 6 stycznia jest święto Trzech Króli, także zaliczane w poczet dni ustawowo wolnych od pracy.

Pracownikowi, za 1 stycznia przypada dodatkowy dzień wolny od świadczenia stosunku pracy. Więc może go sobie odebrać w późniejszym terminie a najlepiej zrobić to w piątek, 7 stycznia. Luty i marzec to miesiące wolne od dni ustawowo… wolnych od pracy. W kwietniu będziemy świętować Wielkanoc. Jest to święto ruchome i w 2022 jego data przypada na 17 i 18 kwietnia.

Czerwiec to kolejny dzień ustawowo wolny od pracy. Jest nim Boże Ciało. Jeżeli weźmiemy sobie wolne w pracy zaraz po Bożym Ciele, czyli 17 czerwca, podobnie jak w styczniu będziemy mogli zafundować sobie tym samym czterodniowy długi weekend. Sierpień to święto Wojska Polskiego. 15 sierpnia w 2022 roku wypada w poniedziałek, więc z automatu możemy przeżywać kolejny dłuższy, tym razem trzydniowy weekend.

Wrzesień to miesiąc pracujący. Podobnie październik. Jeżeli chodzi o wykorzystanie urlopu z tzw. puli pracowniczej, w 2022 roku najlepiej zrobić to w lipcu a jeżeli nie to we wrześniu. 1 listopada wypada we wtorek, więc chcąc mieć pod koniec roku dodatkowy dzień wolny od pracy, można go sobie odebrać w poniedziałek, 31 października. To kolejne cztery dni weekendu. 11 listopada wypada z kolei w piątek, więc w listopadzie możesz, przy sprytnej organizacji, mieć dwa długie, jesienne weekendy.

W grudniu, jak wiadomo, Boże Narodzenie. Tutaj też dobra wiadomość dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ponieważ 26 grudni, a więc drugi dzień świąt, wypada w tym roku w poniedziałek, dając możliwość przeżycia, dłuższego, trzydniowego a przy okazji świątecznego weekendu.